Şimdi inşaat yerine yazılım ve teknolojiye dönmeli, istihdamı teknolojide yaratmalıyız

Yasad Başkanı Doğan Ufuk Güneş Bloomberg TV Gündem Teknoloji programında canlı yayında konuk oldu.

Programda yazılımın tüm hayatımıza derinden etki eden teknolojinin sinir sistemi olduğunu ve Yazılımın ülkemizin kapısını çalan 100 yıllık fırsat olduğunun altını çizen Güneş, şimdi inşaata yatırım yapıp binaları yükseltmek yerine, Teknoloji ve Yazılıma yatırım yapıp ülkemizi yükseltmemiz, istihdamı teknolojide yaratmamız gerektiğine işaret etti.

Yazılım ve Teknolojiye yapılacak yatırımlarla, bilişim sektöründe 3 milyon kişi istihdam eden Hindistan'ın yaptığını yapabileceğimizi ve istihdama ciddi katkı sağlayabileceğimizi söyledi.

Orta gelir tuzağı denilen seviyeden çıkabilmemiz için kaldıraç etkisi olan "yazılım" gibi alanlarda yatırımlarımızı arttırmamız gerektiğini söyleyen Güneş, Kamu ve Özel sektörde Yerli yazılım kullanımının tercih edilmesinin önemine özellikle işaret etti.

Haberler

YASAD CloudTeams’le girişimciler için çalışıyor

Avrupa Birliği Araştırma ve Geliştirme Çerçeve Programı Horizon2020, 2017 Mart ayında tamamlanması planlanan bir projeyi daha hayata geçiriyor. Aralarında YASAD’ın da bulunduğu 4 ülkenin geliştirdiği, bulut tabanlı güvenilir yazılım platformu CloudTeams, Avrupa Birliği Araştırma Geliştirme Çerçeve Programı Horizon2020 çerçevesinde 2017 yılında Mart ayında tamamlanıyor.