AVEA – YASAD SİNERJİ TOPLANTISI AVEA AR-GE MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve Avea, Türkiye’nin bilişim hedefleri ve yazılım firmaları ile işbirliği olanaklarını, Avea Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen AVEA –YASAD Sinerji Toplantısı’nda masaya yatırdı Türkiye’nin, dünyadaki yazılım ve yazılımla katma değer sağlamış teknoloji ürünleri ihraç eden ülkeler arasında ilk sıralarda yer almasını sağlama, yazılım sektörünü Türkiye’nin kalkınmasında ekonominin ana lokomotiflerinden biri haline getirme misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve sunduğu yenilikçi çözümlerle Türkiye Bilişim sektörünün gelişimine katkılarda bulunan Avea tarafından AVEA –YASAD Sinerji Toplantısı düzenledi.

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) destek ve katılımlarıyla gerçekleştirilen; ve sektörün önemli temsilcilerini bir araya getiren toplantıda, Türkiye’nin bilişim hedefleri ve yazılım firmaları ile işbirliği olanakları değerlendirildi. Toplantının açılış oturumu konuşmalarını BTK Başkanı Tayfun Acarer, YASAD Başkanı Şerif Beykoz ve Avea CEO’su Erkan Akdemir yaptı.

 

Avea Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Avea’nın Ar-Ge vizyonu ve çalışma alanlarının anlatılmasının ardından, sektördeki işbirliği alanları, katma değerli servisler, şebeke altyapısına yönelik çözümler ve bilişim teknolojileri altyapısına yönelik çözümler ele alındı.

 

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Şerif Beykoz, “Türkiye’de bilişim ve iletişim alanında faaliyet gösteren bütün tarafların ortak bir hedefi var. O da bilişim ve iletişim sektörünün yarattığı cironun gayrı safi milli hasıladaki oranını artırmak” dedi. Yazılımın lokomotif sektör olduğu mesajını veren Beykoz, bu sektörün daha iyi noktalara getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalara değindi.
Burada sadece STK’ların çalışmadığını belirten Beykoz, başta BTK olmak üzere devlet kurumlarının da bu amaca yönelik çaba sarf ettiklerini kaydetti.
Acar_Beykoz3. nesil lisanslamasının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Beykoz, bu paralelde Ar-Ge ekiplerinin oluşturulması ile bir yıl içinde yapılan yatırımların yüzde 10’unun ürün ve sistem geliştiren KOBİ’lerden sağlanmasına yönelik düzenlemelere işaret etti. Bu düzenlemelerin Türkiye’de Ar-Ge’nin gelişmesi ve kaynak yaratılması anlamında çok önemli olduğunu vurgulayan Beykoz, yazılımcılar olarak bu kaynaktan maksimum faydayı sağlamak üzere çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

Yaptığı konuşmasında dünyada bilişim sektörünün büyük bir hızla geliştiğini, bilişimin artık “güç” ve “rekabette öne çıkma” ifadeleri ile birlikte anıldığını söyleyen Avea CEO’su Erkan Akdemir, küreselleşen dünya şartları içinde bilişimin Türkiye’nin geleceği için en önemli sektör olduğunu belirtti. Erkan Akdemir; “Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri arasında bilişim ve iletişim sektörünün 160 milyar dolar ciroya ulaşması yer alıyor. Bu hedefe ulaşmak için sektörümüzün önemli miktarda büyümesi gerekiyor. Bu anlamda; gidilecek daha çok yolumuz var. Biz de Avea olarak, kendimizi Türkiye’nin bilişim vizyonu için sürekli geliştiriyoruz. Teknoloji markası olmak ise sadece ve sadece araştırma ve geliştirme yatırımı yapmakla mümkün. Çünkü izlediğimiz bu gelişim stratejisinin, her şeyden önce Türkiye’nin geleceği açısından değer taşıdığına inanıyoruz. Bu kapsamda; sektörümüzün gelişiminde adeta lokomotif görevi gören Ar-Ge faaliyetlerimizi artırarak sürdürüyoruz” dedi.

 

Erkan Akdemir sözlerini şöyle sürdürdü. “Son beş yılda araştırma ve geliştirme faaliyetleri için 65 milyon TL’lik yatırım yaptık ve bu kapsamda gelirlerine oranla ‘Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan markalar arasında dünyadaki lider teknoloji şirketler seviyesine ulaştık. Şu an sizlerle beraber olduğumuz Ar-Ge Merkezi’miz bizim için son beş yılda araştırma ve geliştirmeye yaptığımız bu yatırımların ete kemiğe bürünmüş hali durumunda. Verimliliği artırmak, müşterilerimize ve tüketicilere, rakiplerimizden her anlamda farklılaşmış teknolojik hizmetler üretmek ve bütün iş ortaklarımız ve paydaşlarımızla teknoloji temelli yeni projeler üretmek temel amaçlarımız arasındadır.”

 

Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ürün ve çözümlerle bilişim ve iletişim teknolojilerinin hayatın içine entegre edilmesine öncülük ettiklerini söyleyen Akdemir; Öte yandan, Avea Ar-Ge Merkezi’nin gözbebeğini Avea İnovasyon Merkezi oluşturuyor. Avea İnovasyon Merkezi’nde, vizyoner ve teknoloji anlamında sınırları zorlayan projeler geliştireceğiz. Bu kapsamda ulusal ve yabancı üniversitelerle, kurumsal müşterilerimizle ve diğer Ar-Ge merkezleriyle ortak çalışmalar yapacağız. Merkez sayesinde girişimcilere ve başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal müşterilerimize kendi fikirlerini ürüne dönüştürebilecekleri teknoloji ortamı sağlayacağız. Böylece müşterilerimizin pazarlama ve satış kanallarını destekleyerek yeni markalar üreteceğiz. Avea İnovasyon Merkezi, üniversiteli öğrencilerden akademisyenlere, ulusal ve yabancı üniversitelerden diğer Ar-Ge merkezlerine kadar geniş işbirlikleri oluşturarak bir ekosistem yaratacak. Bu anlamda merkez beyin göçünü tersine çevirmede faydalı olacak” dedi. Erkan Akdemir sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugüne kadar uygulamaya soktuğumuz ve üzerinde çalıştığımız projelere  ‘Geleceğe teknoloji üretme’ hedefiyle çalışmalarımıza büyük bir hız ile devam edeceğiz. Avea olarak gerçekleştireceğimiz yatırımlarla, Türkiye’nin bilişim hedeflerini gerçekleştirmesinde rol almayı sürdüreceğiz.”