Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı - görsel

Ülkemizin 2023 hedefleri için katma değeri en yüksek sektör olan yazılım sanayi olarak en önemli rollerden birini üstleniyoruz. Günümüzde
yazılımlar hayatın her alanına girmiş durumda. Yazılım sektörü olarak bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. 

Bizler YASAD yönetimi olarak 2011 yılında stratejimizi çok net olarak belirledik . PAZARIMIZI BÜYÜTMEK. 

Pazarımızı büyütmek için yazılım ihracatında atak yapmalı ve kümelenme modelini benimseyerek ilerlemeliyiz. Yine Pazarı büyütmek için ihracatın yanı sıra kamuda yerli yazılım kullanımını da arttırmamız gerekiyor. Kısaca stratejimizin 2 yolu var, İhracat ve Kamuda yerli yazılım kullanımını arttırmak.


Bu çerçevede yaptığımız çalışmalarla 2011’de 800 Milyon dolar olan Pazar büyüklüğümüz 2013’de 1,7 Milyar Dolar seviyesine, 2014'de 2,4 Milyar Dolar seviyesine ulaştırdık. İhracatımızı ise 250 milyon dolardan 690 milyon dolara çıkarttık. 

2015 ihracat hedefimiz 1 milyar dolara ulaşmak. 2023 ihracat hedefimiz ise 10 milyar dolar. Ayrıca 2023 için 1 milyon gencimize istihdam sağlamayı hedeflemiş bulunmaktayız.

Mobil ve gömülü yazılımlar ile birlikte kurumsal yazılımlar ve bulut çözümleri özellikle öne çıktığımız başlıklar arasında, bunların dışında 42 dalda yazılım ürünlerimiz bulunuyor. Mevcut durumda 100’ün üzerinde farklı firma ile 50 ülkeye yazılım ihracatı yapıyoruz. Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında yer alıyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği (URGE) ile oluşturduğumuz heyet ile hedef pazarlara ihracatın
arttırılması için çalışmalara başladık. Belirlediğimiz hedef pazarlar arasında Almanya, ABD, İngiltere, Hollanda, Pakistan, Azerbaycan,
Kazakistan, Malezya, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler birinci grupta, Rusya Federasyonu, İran, Ukrayna, Arnavutluk ve diğer Balkan ülkeleri ikinci grupta yer alıyor.

ISTKA İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile GEMIM Girişimcilik Eğitim Merkezi ve İnkübasyon Merkezi projemizi hayata geçirdik. Bu kapsamda Türkiye’den çıkan dünya çapında başarılara imza atacak girişimleri ortaya çıkartmayı hedefliyoruz.

YASAD - GEMİM, yenilikçi fikirlerin, küresel ticari bir ürüne dönüşeceğine inanan, henüz firması olmayan veya firması 36 aydan daha genç olan herkese açık. Girişimcilerimizi YASAD – GEMİM ile hızlanmaya ve büyümeye davet ediyoruz.

YASAD – GEMİM olarak, belli dönemlerde açtığımız proje çağrıları ile yenlikci fikir ve taze ürün sahiplerine destek veriyoruz. Seçilen girişimcilerimize 12 hafta boyunca haftada 10 saatten, toplamda 120 saat girişimcilik konusunda eğitimler ve 12 hafta boyunca da 12 profesyonel danışmandan 3 ay boyunca toplam 144 saatlik danışmanlık hizmetini ücretsiz sağlıyoruz.

Ayrıca ortaya çıkacak ürünlerin dünya çapında satılması için, girişimcilerini yurt içinde ve yurt dışında yatırımcılar ve sanayiciler ile bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Karlsruhe (Almanya), New York, Houston, Chicago, Silikon Vadisi’ndeki yatırımcılar ile geliştirdiğimiz yakın ilişkiler sayesinde girişimcilerimizi bu merkezlere götürmeyi planlıyoruz.

Sevgi ve saygılarımla

Doğan Ufuk Güneş
YASAD Başkanı