Mezunlar ihtiyacı karşılamıyor

Katma değerli üretimin ana kaynağı olan yazılımda kalifiye eleman bulunamıyor. YASAD Başkanı Güneş yılda 10 bin kişi mezun oluyor. Hedefler tutmuyor” diye konuştu

Türkiye’de en hızlı gelişen sektörlerin başında yer alan yazılımda kalifiye eleman alarmı verildi. Yazılım Sanayicileri Derneği ( YASAD) Başkanı Doğan Ufuk Güneş, önümüzdeki 4 yıllık istikrarlı dönemde sektörün en az üç kat büyüyebileceğini belirterek “Ancak acilen kalifiye eleman bulmamız gerek gerek. Sektörün bu noktada yıllık talebi 70 bin kişi. Fakat Türkiye yılda bu alanlarda çalışabilecek sadece 10 bin kişi mezun veriyor. Çok büyük bir açık var” dedi.  

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği'nin (YAPDER) organize ettiği 'Bilişim-Yazılım' etkinliğinde konuşan Güneş, Türkiye’yi gelecek 10 yıl içerisinde bilgi teknolojilerinde bölgesel merkez yapma hedefinde olduklarını kaydetti. Güneş, şöyle devam etti:

“ YASAD olarak vizyonumuz, bu süreçte dünya yazılım pazarından yüzde 5 pay almak. Bugünkü dünya yazılım pazarı, yaklaşık 5 trilyon dolar. Ülke olarak yüzde 5 pay aldığımızda, bu 250 milyar dolar ihracat ve 1 milyon gencimize nitelikli iş imkanı anlamına gelecektir.”

Güneş, Türkiye yazılım pazarının geçen yıl ortalama 6,8 milyar dolara ulaştığını belirterek “İnşaat sektörü, gökdelenler yapar. Yazılım sektörü, gökleri deler geçer. Herkesi bu sektöre yatırıma davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin petrolü

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile bir protokol imzaladıklarını belirten güneş, “Test Merkezi kuracağız. Türkiye’nin petrolü yazılım olacak” dedi.

Bu devrim kaçmaz

Yazılım ihracatının rakip sektörel satışlardan çok daha değerli olduğunu vurgulayan Güneş, Sanayi devrimini kaçırdık. Bilişim devrimini yakalayacağız" sözlerinde bulundu.

http://www.bugun.com.tr/ekonomi/mezunlar-ihtiyaci-karsilamiyor-2004943.html