YASAD SARAYDA

Karlsruhe’deki CloudZone Fuarı’na katılan yazılım sektörü ticaret heyeti başkanı Ufuk Güneş, “Türk mühendislerine çok güveniyorum. Misyonumuz, dünyada yazılımla katmadeğer sağlamış teknoloji ihraç eden ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktır” dedi.

Karlsruhe Belediye Başkanı Margret Mergen, Türkiye’den gelen yazılım sektörü YASAD ticaret heyetini Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen ve Özel Kalemi Özlem Özdeniz ile birlikte Karlsruhe Belediye Sarayına kabul etti. Davete ayrıca Stuttgart Çalışma Ataşeliği Drs. Ahmet Bayraktar ve asistanı Tuba Alkoç, Karlsruhe Ticaret Odası Başkanı Robert W. Huber, Karlsruhe Ticaret Destekleme Bölümünden Steffen Buhl ve Ralf Eichhorn ve Karlsruhe Fuarı KMK Uluslararası İlişkilerden sorumlu Angela Ailinger de katıldı.

Mühendislerimize GÜVENİYORUZ

Yazılım Sektörü (YASAD) Ticaret Heyeti, Karlsruhe Başkonsolosluğu yetkilileri ile birlikte CloudZone Fuarı’nı ziyaret etti. Başta KMK Başkanı Britta Wirtz, Cloudzone’un teknoloji sektörü için büyük bir şans ve geleceğin ilgi odağı olacağını belirtti. Türkiye’yi bir kaç hafta evvel ziyaret ettiğini açıklayan Wirtz, Türkiye’deki görmüş olduğu dinamizme ve modernliğe hayran kaldığını anlattı.

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Almanya’yı ve Cloudzone fuarını değerlendirirken “Çok güzel bir birliktelik oldu, bizi çok dostane karşıladılar ve anlattığımız konularda ne kadar hakimiyeti sağladığımızı ve bu hakimiyetimizi onlara nasıl yansıtabileceğimizi çok yerinde ve can kulağı ile dinlediler. Fuarın start-up seviyesinden merge account’a doğru giden bir yapısı var. Fuarı Türk sanayisi ile kıyaslarsam inanın Türk sanayisi olarak fuarda işdünyamızın çok ileride olduğunu gördüm. Gurur duyduk. Biz şu anda Türk yazılım sanayisi olarak fuardaki bir çok ürüne Türkiye’de hemen hemen sahip durumdayız. O ürünlerin çoğunun yapabilir yeteneğimizin yanı sıra zaten yapmış ve kullanmakta olduğumuz ürünler de var. Biz Almanya’ya rahatlıkla bu anlamda ürün satabilir, onlarla ticaret yapabilir, onlarla yeni yeni işbirliğine girebiliriz” dedi.

Güneş “YASAD olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyadaki yazılım ve yazılımla katmadeğer sağlamış teknoloji ürünleri ihraç eden ülkeler arasında ilk sıralarda yer alma misyonunu izliyoruz. Çok çalışmak içinde iyi, kaliteli kadroya sahip olmamız lazım. Şu an biz yetenekli çalışan kitlemizi geri götürmeye çalışıyoruz. Türk mühendisine ve Türk mühendislerine çok fazlası ile güveniyorum. Mühendislik kalitemiz diğer ülkelere göre sürekli artıyor. Memleketimizde ürettiğimiz ürünleri dışarıya satmak için burdayız. En önemli gördüğümüz şey üretim ve ihracat. Memleketimizde de buradan gelip yatırım yapmak isteyen herkese de kapımız açık” diye konuştu.

Cloudzone fuarında SAP standında YASAD Başkanı Güneş bir temsilci tarafından samimiyetle selamlandı.

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Almanya’ya gelişlerinin amacını Almanya’ya ihracat olarak nitelendirdi. Güneş “Şu an Alman ekonomisi, yazılım ithalatı 65 milyar dolar. Biz bunun ilk planda en azından 65’te birini istiyoruz, yani 1 milyar dolar. Almanya’da büyüyen Türk firmalarına, Alman firmalarına, memleketimizde de onlara odaklanmak istiyoruz. Bu anlamda ülkemizde çok ciddi teşvikler var. Biz bu teşviklerle yazılım sanayimizi büyütüyoruz. O büyüttüğümüz yazılım sanayisinde de Alman yatırımlarını, Alman işlerini alıp oralarda işleyip, daha sonra kendileri ile birlikte dünya’ya sunmak istiyoruz. Bu ilk açılımı yapmak amacı ile şu anda Almanya’da bulunuyoruz. Türkiye için de ihracatta rekabatte katma değer anlamında en ajantajlı sektör yazılım. İlk leveli geçtik. Artık basamak basamak gidiyoruz ve YASAD olarak biz devletle yazılım sanayisindeki moderasyonumuzu çok rahatlıkla yapar hale geldik” dedi.

 

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş ve üyelerinden Güven Uçkan, Stuttgart Başkonsolosluğu Çalışma Ataşeliği Drs. Ahmet Bayraktar, Karlsruhe Başkonsolosu Serhat Aksen, KMK Başkanı Britta Wiertz, YASAD 2. Başkanı Gönül Kamalı, Karlsruhe Ticaret Odası Başkanı Robert W.

YAZILIMDA GLOBAL HEDEFLERİMİZ VAR

Başkonsolos Serhat Aksen Türkiye’nin giderek büyüyen ekonomisine ve dünyanın en dinamik ekonomisinden birine sahip olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin dinamik ve genç bir nüfusu var. Almanya ile iş bağlantıları çok önemli. Türkiye eknolojik iş ortağı olmaya hazır. Güçlü ekonomisi ve çok boyutluluğu, iyi bir yabancıpolitikasından dolayı daha bir çok farklı bölge ve ülkeye uzanabilme kaabiliyeti var. Bu yönleriyle Türkiye çok cazip bir iş ortağı” dedi. YASAD 2. Başkanı Gönül Kamalı ise “YASAD 1998 yılında kuruldu. Önde gelen, en çabuk büyüyen ve en büyük yazılım şirketlerini kapsıyor. Kısa vadeli hedefimiz, ülkenin yazılım ihtiyacının tamamına yakınının yerel olarak üretilen kaynaklardan karşılanması, yenilik ve üretimin teşvik edilmesi, kurumsallaşma, kalite ve rekabet gücünün arttırılması, 2015 yılında en az bir milyar USD yazılım ihracatı yapılabilmesidir. Orta vadede ise üye şirketlerinin global şirketler haline gelmesi için ve global şirketler ile ülke yararına işbirliği ve sinerji geliştirmek için, 2023’te ülkenin ihracatçı sektörleri içinde ilk 5’e girmek için sürekli çalışmaktır” diye konuştu.

Nurdan Gündüz - KARLSRUHE