Yazılım sektörünün dev potansiyeli

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş'in de konuşmacılar arasında yer aldığı “Deloitte Teknoloji Fast50 Ödül Töreni" 19 Kasım Pazartesi Emirgan Sakıp Sabancı Müzesin’de gerçekleştirildi.

YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, konuşmasında yazılım sektörünün büyümesi ve bu yolda verilmesi gereken desteklere işaret etti. Yapılması gerekenleri yazılım ihracatı ve kamuda yerli yazılım kullanımını artırmak olarak sıralayan Güneş’e göre, YASAD ve sektör şirketleri ile geçtiğimiz Mayıs ayında Almanya’ya yapılan seyahat Türk yazılım sektörünün potansiyelini görmek adına büyük bir fırsat oldu. 67 milyar dolar yazılım ithalatı yapan Almanya’nın kendilerine bir hedef verdiğini belirten Güneş, şunları söyledi:
“İlgili bakanlıklar ile temaslarımız sektörün önünü açabilmek için hep yoğun olarak devam ediyor. Bu yapılanları da birinci seviye hamle olarak görüyoruz. İkinci seviyede ise mühendislik gücümüz önemli, ama sektörde ara eleman eksikliği de var. Bin 200 meslek lisesi her yıl 358 bin öğrenci mezun ediyor, ama biz onları bulamıyoruz, sanayimizin istediği nitelikte yetiştiremiyoruz. Bu yüzden meslek tanımlarımızı yapıp, YASAD olarak bir sertifikasyon programı başlatacağız, bu gençleri istihdam eden şirketler de desteklenecek. Kamuda yerli yazılım için pozitif ayrımcılık yapılmasını da istiyoruz.