Yazılımda 250 milyar dolarlık ihracat hedefi

YASAD Başkanı Güneş, Türkiye’yi önümüzdeki 10 yılda bilgi teknolojilerinde bölgesel merkez yaparak, dünya yazılım pazarından yüzde 5 pay almayı hedeflediklerini belirtti. Bugünkü dünya yazılım pazarının, yaklaşık 5 trilyon dolar olduğunu ifade eden Güneş, “Ülke olarak yüzde 5 pay aldığımızda, bu 250 milyar dolar ihracat ve 1 milyon gencimize nitelikli iş imkanı anlamına gelecektir” dedi.Gönül Yıldırım yazıyor… Gazeteekonomi.com’un sponsorluğunda, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde, Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin organize ettiği Dijital Dönüşüm toplantısına, Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi, Yazılım Sanayiciler Derneği,Uydu Elektronik İletişim Derneği,Bilişim Muhabirleri Derneği, Hannover Fairs Türkiye A.Ş Fuarcılık, Semor Fuarcılık’ın aralarında bulunduğu sektör temsilcileri katıldı.

Point Hotel Taksim’de, 9 Ocak 2016 tarihinde gerçekleşen toplantıda, CeBIT Bilişim Eurasia 2016 fuarının ülkemiz bilişim sektörüne katkısına vurgu yapıldı; sektörün mevcut durumu, potansiyeli ve gelecek hedefleri değerlendirildi. Hannover FairsTurkey Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Özer, 13- 15 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak olan CeBIT Bilişim Eurasia hakkında bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Türkiye’yi gelecek 10 yıl içerisinde bilgi teknolojilerinde bölgesel merkez yapma hedefinde olduklarını kaydederek “YASAD olarak vizyonumuz, ülkemizi önümüzdeki 10 yılda bilgi teknolojilerinde bölgesel merkez yaparak, dünya yazılım pazarından yüzde 5 pay almaktır. Bugünkü dünya yazılım pazarı, yaklaşık 5 trilyon dolardır. Ülke olarak yüzde 5 pay aldığımızda, bu 250 milyar dolar ihracat ve 1 milyon gencimize nitelikli iş imkanı anlamına gelecektir” dedi.

YASAD’ın birçok projenin içinde olduğunu anlatan Doğan Ufuk Güneş, projelere bir örnek verdiğinde bu yıl içinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile bir protokol imzalayarak, Anadolu’da Yazılım Test Merkezi kuracaklarını ve böylece yapılmış olan yazılımların, testlerinin uluslararası bir standartta bu merkezde yapılabileceğini söyledi. Türkiye’nin her yıl yaklaşık 60 bin bilişimde insan kaynağı açığı verdiğini hatırlatan Doğan Ufuk Güneş, “Üniversitelerimizden mezun olan mühendislerimiz yılda 10 bini bulmuyor. Oysa her yıl 70 bine yakın sektörümüzde insan kaynağına ihtiyaç var” diye konuştu.

Ülkemiz yazılım pazarının geçtiğimiz yıl ortalama 6,8 milyar dolara ulaştığını belirten Doğan Ufuk Güneş, önümüzdeki 4 yıllık istikrarlı dönemde, sektörün 3 kat büyüyebileceğine işaret etti. Yazılımın sektörünün önemine vurgu yapan Başkan Doğan Ufuk Güneş, “İnşaat sektörü, gökdelenler yapar. Yazılım sektörü, gökleri deler geçer. Eğer farklı sektörlerden bu sektöre yatırım yapmayı planlayan işadamlarımız olursa, YASAD olarak bilgilendirmeye hazırız” dedi.

http://www.gazeteekonomi.com/yazilimda-250-milyar-dolarlik-ihracat-hedefi/